Důchody a penze

Problematika důchodů a penzí je v současné době jedním z hlavních politických témat, které se naplno projeví až za několik desetiletí. I když se politici o důchodech nic neříkají, neznamená to, že by je neřešili. Palčivá otázka pro všechny současné, ale i budoucí penzisty. Výše důchodů, odchod do něj nebo způsob spoření na podzim života.

Komu není lhostejná jeho budoucnost, by si měl začít spořit na důchod. Podle řady odborníků z řad ekonomů nebo finančních poradců, ale i při použití selského rozumu je důležité, jakým způsobem budete řešit svou budoucnost, která pro vás už začala.

Připravili jsme pro vás speciál o důchodech a penzích. Materiál by měl každému člověku dát odpověď na jeho otázku, jak, proč a kdy začít spořit na důchod a jak se vyhnout chudobě ve věku, kdy si již nebudete moci vydělávat peníze, tak jako nyní.

Současný model průběžných důchodů

V současné době dostávají důchodci dávku, která se nazývá důchod. Je jedno zda-li je to důchod starobní, výsluhový, invalidní nebo vdovecký. Důležité je, že peníze pocházejí od těch, kteří vydělávají.

Ke konci března 2010 pracovalo na jednoho důchodce v přepočtu 2,17 lidí. Celkový počet práceschopného obyvatelstva je přes 4 miliony lidí. Tito lidé platí sociální pojištění, ze kterého se většina peněz právě přerozděluje na důchodce. Modelu se říká průběžný a zadrhne se v okamžiku, kdy ubyde práceschopného obyvatelstva anebo přibude více lidí v důchodovém věku. Anebo mohou nastat obě situace současně.

Možnosti, jak se připravit na důchod

Na důchod se můžete připravit pomocí několika možností anebo jejich kombinacemi.

První možností je nedělat nic a spoléhnout se na stát. Můžete vyjít vstříc a symbolicky si spořit na důchod prostřednictvím penzijního připojištění. I když je tento nástroj v poslední době často kritizován, může díky příspěvkům od zaměstnavatele poskytovat zajímavé zhodnocení vašich peněz.

Třetí možností je tzv. opt-out, což je vyvedení části peněz ze státního systému do soukromých fondů. Tento způsob spoření na důchod není v Česku ještě zavedený. Vedou se o něm rozsáhlé politické debaty a není vůbec jisté, jestli bude v dohledné době zaveden. V principu jde o to, že stát vám dovolí. abyste například odvedli 3 procenta ze státního důchodového systému na váš účet u penzijní společnosti a současně ze svého uhradili stejnou částku, kterou odvádíte.

Na důchod se dá připravit i tím, že boudete investovat do nákupu akcií, podílových fondů nebo si pořídíte nemovitost. Jedním ze zajímavých aspektů přípravy na důchod je využití stavebního spoření a termínovaných vkladů. Vše je popsáno v článku Příprava na důchod: Z prvního a každého dalšího platu si odložte alespoň sedm procent.

Bezděk, Nečas, Rusnok

V otázkách důchodů je důležité znát tři jména lidí, kteří se aktivně zabývají penzemi po odborné a politické stránce. Prvním z nich je Vladimír Bezděk, který během posledních několika let stál v čele skupiny, která pro vládu řešila otázku důchodů. Vžilo se označení Bezděkova komise. O Bezděkově komisi II. jsme psali v článku Důchodová reforma: Bezděkova komise ožívá. Již podruhé během posledních deseti let. Vladimír Bezděk je generálním ředitelem a předsedou představenstva Aegon Penzijní fond.

Druhým mužem z našeho výčtu je současný volební lídr Občanské demokratické strany Petr Nečas, který ještě před lety, kdy byl ministrem práce a sociálních věcí připravil důchodovou reformu, ve které se počítalo s opt-outem, zavedením nových penzijních společností anebo změnou zákona o penzijním připojištění. Nečas zastává rozumnou radu, aby si člověk na důchod raději spořil sám a nespoléhal se na stát. Nakonec bylo uskutečněno jen zvýšení věku nutný pro odchod do důchodu a zvýšena doba po kterou je nutné být sociální pojištění, tzn. pracovat, aby člověku vzniklo právo na důchod. Z původních 25 let se hranice posunula o celou jednu dekádu na 35 let.

Poslední osobou z výčtu je Jiří Rusnok, který je aktuálně šéfem ING penzijního fondu a současně prezidentem Asociace penzijních fondů České republiky. Rusnok organizuje pro média časté tiskové konference, na kterých je informuje o novinkách penzijního připojištění.

Více informací o důchodech a penzích si můžete přečíst na finančně zaměřeném serveru investia.cz

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz