Důchodová reforma: Tři pilíře pro spoření na penzi

19.05.2010 23:33

Tolik diskutovaná důchodová reforma by měla být tvořena třemi pilíři, které by měli pro každého představovat nástroj pro spoření si na penzi. Zvláště před volbami je důchodová reforma jedním z velice diskutovaných témat politiků napříč všemi politickými stranami.

Politici, kteří jsou řazeni k levici (sociální demokraté a komunisté) se přiklánějí k prvnímu pilíři. Pravicově orientovaní politici stojící od středu doprava (občanští demokraté, Top09, věci veřejné, lidovci, zelení) chtějí, aby si lidé spořili na důchod pokud možno sami.

Tři pilíře, tři možnosti na budoucnost

Níže nastíněné pilíře nejsou však vhodné pro všechny lidi. Čím starší člověk, tím hůře by se mu spořilo na důchod ve druhém a třetím pilíři.

První pilíř je stávající průběžný systém. Tj. pracující lidé odvádějí sociální pojištění, ze kterého je placen starobní důchod lidem, kteří jsou v důchodu. Tento model je dlouhodobě neudržitelný a současně i pro lidi, kteří mají nadprůměrné příjmy i nevýhodný.

Druhý pilíř by využil penzijní fondy, tzv. opt-out, do kterých by plátce sociálního pojištění přesunul určitou procentní část svých příjmů. Nejčastěji se uvádí, že stejná částka, kterou člověk přesune ze svých odvodů na sociálním pojištění, musí doplatit ze svých zdrojů. Tento způsob spoření na stáří patří mezi jeden nejlepší, neboť člověk je donucen spolupodílet se na svém důchodovém spoření a současně si spoří dostatečně vysokou sumu na to, aby v důchodu nemusel přežívat.

Třetí pilíř pokrývá současné produkty důchodového pojištění, které využívají kapitálové penzijní připojištění a životní pojištěním od komerčních pojišťoven.

Zpět

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz