Stavební spoření

Stavební spoření slouží pro uspoření finančních prostředků na bytové účely. U stavebního spoření jsou však volné podmínky a po uplynutí minimální doby, po kterou nemůžete s penězi manipulovat, můžete finance vybrat a použít na cokoliv.

Pro bytové potřeby vzniklo v polovině devadesátých let spoření známé v zahraničí jako stavební. Výhody stavebního spoření je zejména možnost čerpání státní podpory v určité výši.

Platnost "starých" a "nových" pravidel pro stavební spoření

Platnost podmínek Roční spořící suma Státní podpora Délka spoření
do 31. 12. 2003 18 000 Kč 25 % (max. 4500 Kč) 5 let
od 1. 1. 2004 20 000 Kč 15 % (max. 3000 Kč) 6 let

Zdroj: webové stránky stavebních spořitelen

Kromě získávání státních podpor je stavební spoření zaměřeno zejména na dva typy úvěrů na bytové účely. Prvním typem je překlenovací úvěr a druhým je úvěr ze stavebního spoření.

Po uplynutí určité doby a naspoření lze peněžní prostředky vybrat a použít na libovolný účel. Úvěry jsou však limitované zákonnými podmínkami.

Jak na stavební spoření

Prvním krokem sjednání stavebního spoření je uzavření smlouvy. Předmětem této smlouvy o stavebním spoření je cílová částka, která obsahuje sjednané podmínky spoření. Po úhradě poplatku anebo první splátky vstupujete do první fáze a to fáze spoření.

Spoření

Můžete si zvolit periodu vkládání finančních prostředků (například měsíčně, čtvrtletně, pololetně, jednou za rok apod.). K těmto částkám je připisován úrok a jednou ročně i státní podpora. Maximální doba spoření není omezena, avšak po určitě době dochází k postupnému snižování výnosnosti produktu.

Akce stavebních spořitelen

Stavební spořitelny několikrát ročně nabízejí svým klientům, ale i nově přichozím, kteří se stavební spořitelnou uzavřou smlouvu o stavebním spoření nejrůznějších akce a slevy. Výjimkou tak nejsou předvánoční a vánoční akce, ale ani jarní nebo letní akce, při kterých se stavební spořitelny snaží o přetahování nových klientů, kteří buďtu smlouvu o stavebním spoření nikdy neměli, anebo jim jedna smlouva skončila a oni se rozhodují, u koho uzavřou novou.

Úvěr ze stavebního spoření

Pro toho, kdo se si chce vzít úvěr ze stavebního spoření, musí spořit nejméně dva roky. Dalším kritériem je splnění naspoření do určitého procenta z cílové částky. Důležitým ukazatelem je tzv. hodnotící číslo, které každý klient získá při jeho bonifikaci při žádosti o úvěr.

Jestliže klient nesplní jednu z výše uvedených podmínek, lze zažádat o překlenovací úvěr. Ten může být přidělen prakticky kdykoliv po podpisu smlouvy o stavebním spoření. Jakmile střadatel splní minimální podmínky uvedeny v odstavci výše, přechází z překlenovacího úvěru na řádný úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření končí výpovědí smlouvy nebo splacením úvěru.

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz