Garantované vklady

Garantované vklady v sobě spojují běžný spořicí produkt s investičním nástrojem. Jsou zajištěné, takže nepřijdete o vklad, který jste složili. Jediné riziko, které nesete, je nepřipsání úroku v případě, že banka váš garantovaný vklad nezhodnotí.

Nejčastější hranice, která je nutná pro nejnižší možné investování je 10000 korun. Standardně však bývá mezi 10 až 50 tisíci korunami. V současné době lze „investovat“ u několika bank, které své investiční programy nabízejí pro své klienty.

Jak fungují garantované vklady?

Garantované vklady jsou investiční programy, kdy banka investuje například do komodit (ropa, kakao, zlato, ocel, vepřové maso), obchodování s energií nebo akciemi. Vaše vložené peníze jsou vázané po určitou dobu – nejčastěji od 1 roku do 4 let. Nelze s nimi volně nakládat. Každá investice je doprovázená s poplatkem ve výši okolo 2 procent z vložené částky. Některé vklady mají stanoven minimální výnos. Ten se může pohybovat mezi 0,1 – 1,5 % z vložené částky.

Garantovaným vkladům se rovněž říká prémiové. Výnos se může nazývat i prémie.  Konstrukce garantovaných vkladů je nepodobná zajištěným otevřeným podílovým fondům, ve kterých své peníze ponecháte po určitou dobu a máte zaručeno, že vklad, který jste vložili, bude i na konci investičního cyklu. Hlavním rozdílem je zejména daňová otázka. U garantovaných (prémiových) vkladů je výnos zdaněn srážkovou daní z příjmů ve výši 15 %, u zajištěných fondů musíte splnit tzv. daňový test. Ten spočívá v tom, že výnosy z investice nejsou po 6 měsících zdaněny. Jestliže se rozhodnete zajištěný fond prodat před uplynutím oné půlroční lhůty (nebo jeho část), budete z výnosů daň platit.

Rozdíl mezi termínovaným a garantovaným vkladem

Termínovaný vklad má po celou dobu pevně stanovený výnos. Zatímco u garantovaného vkladu tomu tak obvykle není.

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz