Vkladní knížky nejsou mrtvým vkladovým produktem

08.10.2009 22:28

Ačkoliv je před rokem 1989 používal téměř každý, nyní po nich neštěkne ani pes. Řeč je o vkladních knížkách, které v době nedávno minulé tvořily páteř celého vkladového trhu. Každý měl alespoň jednu vkladní knížku.

Vkladní knížka je vedena zdarma, včetně všech vkladů a výběrů. Generace našich babiček a dědečků si vkladní knížky pochvalovali. Kdykoliv, kdy chtěli zkontrolovat hotovost, podívali se jednoduše do vkladní knížky a bylo hotovo. Přehled úspor byl rychle k nahlédnutí.

Vkladní knížky mají v Čechách bohatou tradici. Stejně jako v Rakousku nebo v Německu. Oproti jiným vkladovým produktům, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady, mají vkladní knížky nižší úrok. Jestliže jste po dobu 20 let s vkladní knížkou nebyli v bance, aby vám dopsala úroky, automaticky vám byl tento vkladový produkt zrušen.

V Česku patří mezi tradiční vydavatele vkladních knížek Česká spořitelna, Poštovní spořitelna a Waldviertler Sparkasse von 1842 (WSPK). Z družstevních záložen to je Moravský Peněžní Ústav a 1.TZ, družstevní záložna.

Česká spořitelna, Poštovní spořitelna a WSPK nabízí vkladní knížky i pro děti.

Česká spořitelna

Tradičním vydavatelem vkladních kníže je Česká spořitelna. Nabízí vkladní knížky bez výpovědní lhůty a s výpovědní lhůtou. Vklady můžete skládat na přepážce banky anebo je zasílat bezhotovostním převodem. Založení knížky, její vedení, ale také výběr a vklad hotovosti je bezplatné. Umoření stojí 2 % z vkladu, nejméně však 50 Kč, nejvíce 1000 Kč.

Pro děti nabízí Česká spořitelna dětské vkladní knížky. Určitou výjimkou oproti další nabídce jsou výherní vkladní knížky. Banka několikrát do roka vylosuje několik vkladních knížek a jejich majitelé obdrží peněžitou výhru.

Poštovní spořitelna

I přesto, že Poštovní spořitelna nemá takovou tradici jako její „česká“ verze, oproti České spořitelna disponuje rozsáhlou distribuční sítí. Ta je dána tím, že Poštovní spořitelna má vlastní přepážky na každé poště a jako bonus několik desítek finančních center. Poštovní spořitelna má vklady, výběry a vedení zdarma. Jestliže však z knížky vyberete více než 10 000 korun, zaplatíte poplatek ve výši 10 Kč. Založení VK je zdarma. Za zrušení zaplatíte 50 korun a umořovací řízení je zpoplatněno 200 korunami, který se neplatí, máte-li na knížce zůstatek nižší než 1000 Kč.

Waldviertler Sparkasse von 1842

WSPK je poslední bankou, která nabízí vkladní knížky. Oproti České nebo Poštovní spořitelně není Waldviertler Sparkasse von 1842 zajímavou bankou, neboť má jen několik poboček, navíc při hranicích s Rakouskem.

Z družstevních záložen nabízejí vkladní knížky jen dvě a to Moravský Peněžní Ústav a 1.TZ.

Zpět

Diskusní téma: Vkladní knížky nejsou mrtvým vkladovým produktem

Datum 09.10.2009

Vložil tajtrlík

Titulek dětská vkladní knížka

Odpovědět

jojo, dětskou vkladní knížku jsem měl kdysi u Poštovní spořitelny. Byl to takový základ mého finančního portfolia. Mám jí stále, ale jako produkt pro dospělého a ročně mi poštovka připisuje korunu vklad.

Datum 12.10.2009

Vložil růžena

Titulek Re: dětská vkladní knížka

Odpovědět

já si naopak myslím že dětská vkladní knížka je úplná blbost

Datum 24.10.2009

Vložil jana z pradědu

Titulek Re: Re: dětská vkladní knížka

Odpovědět

a proč jako? když se mi narodila Eliška, tak jí máma založila dětskou vkladní knížku u poštovní spořitelny a začala jí spořit. Teď je dceři osm a má našetřeno hezkých pár desítek tisíc korun.

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz