Víte, v kolika letech půjdete do důchodu?

27.10.2009 12:35

Odchod do penze je pro řadu lidí přelom. Z produktivního věku, kdy pracovali a vytvářeli hodnoty, se přesunou do věku, kdy jim pracovní povinnosti odpadají a oni budou mít najednou více času.

Tip: Aktualizovaný článek o odchodu do důchodu naleznete na serveru investia.cz

Ne každý snáší odchod na odpočinek pozitivně. Mezi novopečenými penzisty je výrazně vyšší procento sebevražd, než u zbytku populace.

Ještě než do důchodu odejdete, musíte se ho nejdříve dožít. Průměrný věk odchodu do důchodu se vypočítává podle mortalitních tabulek, které pravidelně zveřejňuje Český statistický úřad.

Získejte více informací o penzijním připojištění

Odchod do důchodu se propočítává podle průměrné délky života. Hodnoty pro muže a ženy jsou mírně odlišné. Stát poté na základě těchto statistik stanovuje hranici pro odchod na odpočinek. Řadu lidí děsí zvyšující se věkové hranice odchodu do starobního důchodu. Laický pohled většinou je, že je stát chce udřít k smrt a že s důchodu nedočkají. To je samozřejmě velmi zkreslený pohled.

S prodlužující se věkem roste kvalita života

Většina lidí nebere na zřetel, že s rostoucí průměrnou délkou života roste i životní úroveň. Ta se promítá do kvality života. Pro příklad nemusíme chodit příliš daleko. Stačí se podívat na německé důchodce, kteří jezdí do Čech na dovolenou. Na první pohled jsou vitální, což má právě na svědomí vysoký životní standard, který v Německu je.

Česká republika se na blahobyt podobného rázu postupně dostává. Za třicet let nebudou větší rozdíly mezi českým a německým penzistou. I když bude odchod do důchodu stanoven na pozdější dobu, lidé budou zdravější než dnešní důchodci.

Zpřísní se nároky na důchod

Kromě zkvalitnění života a oddálení nástupu do důchodu se v průběhu dalších několika desetiletí změní i doby, ze kterých se vypočítává důchod. V současné době platí, že čtyřicátníci, kteří chtějí jít do důchodu, musejí odpracovat alespoň 35 let. Respektive musejí po tuto dobu odvádět do důchodového systému sociální pojištění (osoby samostatně výdělečně činné – OSVČ – pak důchodové pojištění).

Pokud půjdete do důchodu před rokem 2018, stačí vám mít odpracováno 25 let, po tomto roce se doba zvyšuje na již zmíněných 35 let.

Odchod do důchodu pro muže a ženy

Do roku 2012 je odchod do důchodu pozastavený, respektive platí, že muži a bezdětné ženy do důchodu mohou jít ve věku 63 let. Tj. budou od státu dostávat starobní důchod. U žen dochází ještě k „zvýhodnění“ podle počtu vychovaných dětí.

Pokud bude mít žena 4 děti, půjde v roce 2012 do důchodu již v 59 letech. Po tomto roce začne postupné prodlužování odchodu do důchodu. V roce 2030 by měl platit následující model:

 • 65 let pro muže,
 • 65 let pro bezdětné ženy a ženy, pokud vychovaly jedno dítě,
 • 64 let pro ženy, pokud vychovaly dvě děti,
 • 63 let pro ženy, pokud vychovaly 3 děti,
 • 62 let pro ženy, pokud vychovaly alespoň 4 děti.

Odchod do důchodu se bude postupně zvyšovat. Po roce 2012 budete muset získat 35 let pojištění, abyste měli nárok na plnou výši starobního důchodu:

 • v roce 2009 je potřeba získat 25 let pojištění
 • v roce 2010 je potřeba získat 26 let pojištění
 • v roce 2011 je potřeba získat 27 let pojištění
 • v roce 2012 je potřeba získat 28 let pojištění
 • v roce 2013 je potřeba získat 29 let pojištění
 • v roce 2014 je potřeba získat 30 let pojištění
 • v roce 2015 je potřeba získat 31 let pojištění
 • v roce 2016 je potřeba získat 32 let pojištění
 • v roce 2017 je potřeba získat 33 let pojištění
 • v roce 2018 je potřeba získat 34 let pojištění
 • po roce 2018 je potřeba získat 35 let pojištění

Přesný odchod do důchodu zjistíte v článku: Odchod do důchodu po roce 2010, ve kterém je přiložená tabulka s odchody do důchodu pro muže a ženy.

Penzijní připojištění jako náhrada důchodu

Poměrová náhrada vašich příjmů před důchodem a po výpočtu důchodu se dnes pohybuje okolo 40 %. Za 20 let se tato náhrada sníží. Důležité bude, abyste začali na důchod myslet co nejdříve a začali se na něj připravovat tím, že budete spořit.

Jako vhodný nástroj, kterým můžete začít je penzijní připojištění. Ačkoliv má tento produkt své nevýhody, je pro každého vhodným odrazovým můstkem při budování finanční rezervy na dobu, kdy vám vypadnou vaše současné příjmy.

Podívejte se na přehled penzijních fondů v České republice

Zpět

Diskusní téma: Víte, v kolika letech půjdete do důchodu?

Datum 30.10.2009

Vložil důchodce

Titulek Re: do důchodu to mám za pár

Odpovědět

je mi líto zejména mé vnučky. Taková rozkošná dívenka. Ta se ještě předtím, než se dostane do důchdou, k smrti udře.

Datum 02.10.2010

Vložil Felix

Titulek Re: Re: do důchodu to mám za pár

Odpovědět

slušně řečeno: nemluvíš pravdu !
zjisti si statistický údaj průměrného věku dožití a zjistíš,
že tvá vnučka (pokud se nejedná o extrém na jednu či druhou stranu) si užije důchodu rozhodně déle, než tomu je dnes nebo ještě déle, než tomu bylo za komančů !
A v daleko lepším zdravotním stavu, než tomu dříve bývalo !

Datum 17.08.2012

Vložil regina

Titulek Re: Re: do důchodu to mám za pár

Odpovědět

to se udře, hlavně jak budou lidé pobírat důchod a ještě pracovat-mají 2x příjem, chcete důchod-pobírejte důchod a ne ještě k tomu plat, zabíráte práci mladým kteří mají půjčky , živí děti, školné atd... známe tolik mladých co nemají místo a sousedé jsou v důchodě a pracují a mladí mají i vyšší vzdělání, ale řeknou jim že místo pro ně nemají.............. stydíme se za to že žijeme v takovém zlodějské státě.....

Datum 16.08.2011

Vložil Irena Tesařová

Titulek Re: do důchodu to mám za pár

Odpovědět

Jo,stát přispívá,ale kdo Vaše peníze zpravuje? Kolik lidí se kolem toho napakuje?Když stát na něco přispívá,měl by to taky spravovat.
Takhle se kolem toho nažere plno lidí.A ještě plánují soukromé fondy,to zase kamarádíčkům nadělali nové koryta a veškerý zisk
půjde na platy a prémie zaměstanců a manažerů,zástupce ředitelů,ředitelů,prezintů společnosti a kdo ví,co si vymyslí za posty.Je to hnus.

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz