Na koho se vztahuje pojištění vkladů

23.08.2010 10:48

Každý vklad, který máte uložený v bance nebo družstevní záložně podléhá pojištění. Nad ním bdí úřad Fond pojištění vklad (FPV), jehož zřizovatelem je Česká národní banka. Z tohoto fondu jsou vypláceny peněžní prostředky klientům, kteří měli peníze uloženy v dnes již zaniklých bankách a kampeličkách. V současné době FPV nevyplácí žádné vklady.

Vklady mají pojištěni i ti, kteří své peníze svěřili stavebním spořitelnám. Pojištění naopak nepodléhají vklady v penzijních fondech nebo životních pojišťovnách. Stejně tak i investice do cenných papírů jakými jsou akcie nebo dluhopisy. Investice do otevřených podílových fondů nejsou pojištěny.

Do jaké výše jsou vklady pojištěny?

Předmětem pojištění jsou vklady do 100 procent jejich výše. Maximálně však do ekvivalentu 50 tisíc eur (cca 1,239 milionu korun). Výplata se odvíjí od souhrnu všech vkladů u jedné finanční instituce, včetně úroků.

Vyplácení peněz z Fondu pojištění vkladů je realizováno v průběhu následujících pěti let, od doby, kdy bylo o výplatě rozhodnuto. Peníze si klienti mohou vyzvednout na pobočkách bank, které mají rozsáhlou pobočkovou síť. Často jde o Českou spořitelna, Československou obchodní banku nebo Komerční banku.

Pokud máte peníze uložené v cizí měně, náhrada za ně vám bude vyplacena v českých korunách.

Jak rozdělit peníze

Jestliže máte finanční majetek, který překračuje výše uvedenou hranici, je vhodné rozdělit peníze na několik částí mezi různé banky. Předejdete tak riziku, že v rámci krachu vaší banky nebo kampeličky vám bude nahrazen jen vklad do výše 50 tisíc eur. Zbytek peněz vám vyplacen nebude.

Přečtěte si celý článek na serveru o financích investia.cz

Zpět

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz