Diskusní téma: Příprava na důchod: Z prvního a každého dalšího platu si odložte alespoň sedm procent

Datum 13.04.2010

Vložil Pavel Matěj

Titulek penzijní připojištění a termínované vklady

Ani ve snu by mě nenapadlo, že někdo se zaměří na spoření na penzi v duchu použití penzijního připojištění, stavebního spoření a termínovaných vkladů. I když mají veškeré produkty své limity, jedno se autorovi článku povedlo. Dokázal jednoduchou a stručnou formou nastínit, kolik peněz lze získat za 40 let spoření.

Na druhou stranu si autor vypomohl s univerzálním tvrzením, že inflace a daně z příjmu budou nahrazeny právě zvyšováním platu dotyčné osoby, která v průběhu svého života svůj příjem ze zaměstnání zvýší a tím se zvýší i ona sedmiprocentní částka, kterou odvádí na všechny produkty. V jednom však autor textu zalajdačil. Nijak neošetřil modelaci růstu průměrné mzdy. Mohl přitom použít výsledků Českého statistického úřadu za posledních, dejme tomu, deset let a na tomto základě odhadnout budoucí vývoj průměrné mzdy.

Trochu škoda je, že autor vůbec neošetřil situaci, ke které by muselo někdy v budoucnu dojít a to je stav, kdy oněch sedm procent ze mzdy člověka bude daleko vyšší, než kolik činí příspěvky od státu z penzijního připojištění a stavebního spoření. U penzijka by to šlo ještě řešit bonusem na dani z příjmu, ale u stavebního spoření nikoliv. Kam by měl střadatel vkládat své nadbytečné peníze tak, aby zbytečně nepřišel o výnos. Do spořicích účtů?

Zpět na diskuzi

oSpoření.cz Přečtěte si o spoření na finančním serveru investia.cz